Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena
Pridajte si svoje mesto

V Jasnej chcú vybudovať nový rezort

V Demänovskej doline môže vyrásť druhé lyžiarske stredisko. Spoločnosť so sídlom v Liptovskom Mikuláši ho chce postaviť hlavne na holinách po kalamite v časti Šuľkovo.

V oblasti Bory žijú aj kamzíky a svište.(Zdroj: ĽUBICA KUBIŠOVÁ)

V Demänovskej doline môže vyrásť druhé lyžiarske stredisko. Spoločnosť so sídlom v Liptovskom Mikuláši ho chce postaviť hlavne na holinách po 
kalamite v časti Šuľkovo

DEMÄNOVSKÁ DOLINA. V Jasnej sa črtá ďalší veľký developerský projekt. Spoločnosť Skilandia predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie zámer výstavby nového lyžiarskeho strediska. Nachádzať sa má v západnej časti turisticky známej Demänovskej doliny.

Lyžiari by sa do neho mali dostať aj z Lúčok a akési centrum s dojazdovým areálom by malo vzniknúť v Šuľkove, západne od Ostredku.

Za zámerom stojí spoločnosť Skilandia so sídlom v Liptovskom Mikuláši, jej konateľom je podnikateľ z Trnavy Rastislav Hutta.

Vrcholová stanica na Boroch otázna

Lyžiarske stredisko Šuľkovo by malo návštevníkom ponúknuť kilometre nových zjazdoviek s využitím kabínkových aj sedačkových lanoviek a umelého zasnežovania. V zámere opisujú dve možnosti riešenia. V prvom by chceli postaviť 12 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 13 kilometrov a päť lanových dráh.

Najvyšším bodom by mali byť Bory, vrchol na bočnej rásoche hlavného nízkotatranského hrebeňa. Bory sa nachádzajú v nadmorskej výške 1880 metrov nad morom. Problémom môže byť vysoký stupeň ochrany územia, pretože sa tam nachádzajú biotopy európskeho významu. Lyžovačku v horných častiach môžu komplikovať aj lavíny.

V druhej možnosti spoločnosť vypustila zámer ťahať lanovku až na Bory a najvyšším bodom zostanú Tri vody. V tomto prípade by malo mať stredisko 10 zjazdoviek s dĺžkou 9,5 kilometra a štyri lanové dráhy.

V oboch prípadoch by mala viesť na Tri vody kabínková lanovka, ostatné budú šesťsedačky. Súčasťou projektu je aj výstavba viacerých apartmánových domov, hotelov, reštaurácii a dovedna 430 parkovacích miest. Náklad na jeho výstavbu odhadli na 13 miliónov eur.

Holé pozemky
po kalamite

Väčšina pozemkov, ktoré by sa mali zmeniť na lyžiarske trate, sú dnes holé, hoci pred niekoľkými rokmi tam boli husté lesy. Postihla ich lykožrútová kalamita, lesy preto vyťažili. Pozemky obhospodarujú pozemkové spoločenstvá Ploštín a Vrbica.

„Úprava zjazdových tratí bude pozostávať z odstránenia drevín a minimálnych, nevyhnutných terénnych úprav. Potrebu a rozsah odstraňovania drevín v území ovplyvňuje skutočnosťou, že lokalita je postihnutá kôrovcovou kalamitou a časť tratí je navrhovaná do koridorov lesných ciest,“ vysvetlila spoločnosť v zámere.

Nové lyžiarske stredisko vytvorí podľa investora spolu s existujúcim strediskom Jasná logický, funkčný a atraktívny celok pre zimné športy a rekreáciu.

„Stredisko svojou koncepciou dopĺňa ponuku poskytovaných služieb rekreácie a cestovného ruchu a je predpokladom pre vytváranie hodnotného rekreačného priestoru,“ vysvetlila spoločnosť.

TMR vníma ako vzor,
nie konkurenciu

Konateľ spoločnosti si myslí, že v priestore Demänovskej doliny je ešte dostatočný potenciál v sektore rozvoja cestovného ruchu. „Vďaka navrhovanej novej prístupovej komunikácii a zokruhovaniu existujúcej dopravnej infraštruktúry, vzniknú nové lokality na výstavbu ubytovacích zariadení, parkovísk a podobne,“ povedal Hutta.

V Demänovskej doline funguje najväčšie slovenské lyžiarske stredisko Jasná. Hutta ho nevníma ako konkurenciu. „Skôr vnímam súčasného prevádzkovateľa ako vzor,“ dodal.

Predseda predstavenstva spoločnosti TMR v rozhovore pre Hospodárske noviny na margo novej konkurencie povedal, že sa teší každej aktivite, ktorá rozšíri ponuku strediska. Nemyslí si, že by ich príchod konkurencie poškodil, skôr naopak, spoločná ponuka stredisko zatraktívni, čím sa priblíži k alpským strediskám.


Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Chystá sa nová štvrť

Liptovská Ondrašová sa môže rozšíriť o novú obytnú zónu.

Oprava mosta na sídlisku bude zložitejšia, ako sa pôvodne čakalo

Frekventovaný most ponad Smrečianku na sídlisku Podbreziny malo mesto v priebehu letných mesiacov opraviť.

Z Demänovky zmizla voda

Prázdne koryto riečky Demänovky zaskočilo domácich aj turistov. Namiesto horskej vody vidia suché okruhliaky.

V Palúdzke začali stavať malé námestie

Palúdzka opeknie vďaka úprave námestia pred tamojším evanjelickým kostolom.

M. Pacas sa pripravuje na nabitú druhú polovicu roka

Kickboxer reprezentujúci NVR gym má pred sebou poriadne náročné týždne. Po podpise zmluvy do organizácie Enfusion ho čaká nabitý záver roka.

Blízke regióny

Väzňa, ktorý ušiel v Banskej Bystrici, chytili po pár hodinách (+ FOTO a VIDEO)

Podarilo sa im ho chytiť v obci Lukavica v okrese Zvolen, podiel má na tom aj šesťročný vlčiak Ubock.

Gratulujeme. Oravská Polhora je Dedinou roka 2017

Do národnej súťaže sa tento rok zapojilo dvadsať obcí, z Oravy iba jedna. A práve tá oravská vyhrala.

Polícia hľadá zlodejov, nepoznáte ich náhodou?

Chvíľka nepozornosti a peňaženka s dokladmi, peniazmi a bankomatovou kartou bola fuč. Problémy tým ale neskončili.

Prečo tečie Považím Váh a nie Orava?

Všimli ste si niekedy sútok Oravy a Váhu? Prečo sa Orava vlieva do nepatrného Váhu a nie Váh do rozľahlej Oravy? Obe rieky majú veľa podobného.

V belgickom Essene majú Žilinskú ulicu. Aj vďaka Petrovi Saganovi

Flámske mesto pomenovalo ulice v novej štvrti po partnerských mestách.

Všetky správy

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Prvého podpredsedu SNS nahnevalo, že ombudsmanka Patakyová podporila Dúhový pochod.

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky nielen na alkohol, ale aj na mäso.

Kam vyraziť