Považská lesná železnička ožíva aj po sto rokoch (VIDEO)

V roku 1972 druhú najdlhšiu lesnú železnicu na Slovensku pre jej nerentabilnosť zrušili. V čase najväčšej slávy ju nazývali aj kráľovnou slovenských lesných železníc.

Na začiatku letnej turistickej sezóny sa exponáty v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline znovu rozhýbali. Na Mašinparáde nechýbala ani parná lokomotíva.Na začiatku letnej turistickej sezóny sa exponáty v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline znovu rozhýbali. Na Mašinparáde nechýbala ani parná lokomotíva. (Zdroj: LACO HÁMOR)

KRÁĽOVA LEHOTA. V čase, keď bolo zrejmé, že v údolí Čierneho Váhu bude naposledy znieť piskot parnej lokomotívy, bojoval za jej záchranu Ján Chebeň z Liptovského Hrádku.

Bol neúnavný a do vtedajších okresných novín Liptov nosil svoje príspevky a fotografie, ktorými doslova v hodine dvanástej burcoval, aby sa zachovanie prevádzky Považskej lesnej železnice (PLŽ) stalo vecou verejnou.

Nakrátko prišli
aj filmári z Barrandova

Vtedy už v straníckych a štátnych štruktúrach rozhodli a Chebeňove aktivity mnohí okresní funkcionári pokladali priam za protistranícku, protištátnu provokáciu. V roku 1972, tesne pred zrušením, sa tu usadili nakrátko aj filmári z Barrandova.

Dokončievali „lyrický príbeh o vojne, malých i veľkých láskach a horskej úzkokoľajke, ktorá vedie naprieč osudmi detských hrdinov úspešného českého filmu Vlak do stanice Nebo“.

Po rôznych peripetiách, od otvorenia železničky po sto rokoch, torzo takzvanej statickej expozície majú v rukách priamo v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline nadšenci, dobrovoľníci.

Ako je zvykom, aj teraz v máji na začiatku letnej turistickej sezóny sa exponáty znovu rozhýbali. Na Mašinparáde nechýbala ani parná lokomotíva

„Po rokoch budeme musieť unikátnu parnú lokomotívu – Kačenu, náš príťažlivý technický exponát, na nejaký čas oželieť. Musí sa podrobiť generálke, a tak na budúci rok zrejme na tradičnej Mašinparáde ju návštevníci neuvidia,“ poznamenal Marián Brnický.

Spolu s Mariánom Petráškom i ďalšími členmi občianskeho združenia – Spoločnosť pri Považskej lesnej železnici nadväzujú na aktivity mladých, do roku 1989 známe pod názvom Strom života.

Pekne naleštená 
fučala a dymila

Do kotla lokomotívy zakúrili, aby na najpopulárnejšej parnej mašinke, ktorá už niekoľko rokov v skanzene pod Kriváňom doslova hviezdi, mohli nechať oči všetci prítomní, a to bez rozdielu veku. Je to chvíľa, keď návštevníci zataja dych, deťom sa rozšíria zreničky a pri pohľade na fučiacu, dymiacu, pekne naleštenú parnú lokomotívu snívajú.

„Je to pre turistov príťažlivý program. Sú zvedaví, ako fungovali voľakedy lesné železničky. Existujú plány, aby sme doterajšiu trať z tohto depa posunuli až na rínok ku kostolu, kde by mala stáť železničná stanica a dokonca sa uvažuje aj o tom, aby bola trať až po parkovisko pri hradskej,“ tvrdí M. Petráško.

Celoročne sa podieľa spolu s inými dobrovoľníkmi na prácach, spojených s opravami, rekonštruovaním technických pamiatok v dielňach. Príbeh železnice, svet nových koľajísk, koľajových polí, svet vagónov a lokomotív ožíva a fascinuje nielen romantikov.

Prvý úsek lesnej 
železnice

Úzkorozchodnú parostrojnú lesnú železnicu z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky začali stavať v roku 1912 vojenskí zajatci, zväčša Taliani. Pred 100 rokmi, v roku 1916, dali do prevádzky prvý úsek, ktorý zmenil tvár nízkotatranského masívu a odkedy sa začalo voziť vyťažené drevo do Liptova.

Údoliami Bockej aj Čiernovážskej doliny sa odvtedy ozývalo od svitu do mrku pufkanie, hrmot a škripot vozňov, neodmysliteľné pískanie mašiniek. Podobné železnice dali u nás postupne prevádzky aj v Ľubochnianskej a v Korytnickej doline.

Zrušenie železnice 
bolo krátkozraké

Niektoré nákladiská, spravidla pri horárňach, sa používajú dodnes, len s rozdielom – drevo sa v súčasnosti vyváža z Čierneho Váhu na autách. To, čo odviezol voľakedy jeden vagónik, teraz plne naložené auto s výkonom 300 koní.

Ibaže parný rušeň, trebárs ako Kačena, s výkonom 90 koní odviezol nie jeden, ale devätnásť plne naložených vagónov. Nehovoriac o dĺžke drevnej hmoty, ktorá v tom čase mohla dosiahnuť až dvadsaťdva metrov.

I to potvrdzuje nesprávne rozhodnutie. Je mementom krátkozrakého chybného rozhodnutia o zrušení prevádzky na tejto lesnej železničnej trati.

Trať 110 km dlhej úzkokoľajky, ktorá viedla z Liptovského Hrádku až pod Kráľovu hoľu, mal rozchod 760 mm, s najväčším stúpaním od Benkovskej odbočky (56 promile).

V prvých rokoch k najťažším úsekom patrili trate do Benkova, Ipoltice, Svarína, Vyšného Chmelienca a Liptovskej Tepličky.

Pravidelná osobná doprava fungovala od roku 1928 až do roku 1968 trikrát týždenne. Vlakové súpravy jazdili po pôvodných tratiach maximálnou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. A kde sa trať kľukatila – ešte pomalšie. V roku 1922 súčasťou vlakového personálu boli dvaja kuriči, dvaja rušňovodiči, jeden vlakvedúci a traja brzdári. V roku 1959 tu pracovalo 112 ľudí.

Zrušili Korýtko 
z Ružomberka

Pred budovou železničnej stanice v Ružomberku je na podstavci parný rušeň Korýtka – tak dôverne nazývali Ružomberčania trať do Korytnice. V 70. rokoch 20. stor. zrušili nielen PLŽ, ale aj Korýtko i lesnú železnicu, prvú elektrifikovanú v Ľubochni. Ani jedna z troch železničiek v Liptove nie je v prevádzke, hoci už v čase ich zrušenia boli turistickou atrakciou.

Chátrajúci depozit z bývalého depa štátnych lesov dokázali do roku 2001 preniesť pod patronátom správcu Liptovského múzea v Ružomberku ako technickú pamiatku do skanzenu pod Kriváňom.

Podvaly, koľajnice, vagóny, podvozky, všetko, čo súviselo so železničkou, je v dobrých rukách. No z pôvodných 160 vozových jednotiek zostalo iba torzo. Väčšina z mobiliáru železničky je historicky cenná. Aj storočný vagón, ktorý familiárne volajú Zetka.

Možno spoja aj skanzen a dolinu

Motorová drezina – motocykel na koľajniciach, slúžila na kontrolu a prepravu správcu trate, pre policajtov, lekárov.

V tom čase sa z liptovskej strany na konečnú do Liptovskej Tepličky dalo previezť najmä železničkou a vlak zastavil aj tam, kde nemal zastávku. Na zábavy chodili cestujúci železničkou hoci aj v noci.

M. Petráško opísal aj plány do budúcnosti. „Návštevník skanzenu by mohol nastúpil pri kostole a vyviezol až k expozícii PLŽ potom a zasa späť. Ak by sa ale postavilo termálne kúpalisko v Liptovskej Kokave uvažovali by sme aj o predĺžení železničky ponad Belú. V tom prípade by už ale našlo o muzeálnu prevádzku, ale o profesionálnu, komerčnú,“ dodal M. Petráško, ktorý si myslí, že etapa, ktorá by spojila Múzeum liptovskej dediny s Račkovou dolinou je tiež reálna.


Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 763
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 600
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 455
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 463
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 455
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 123
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 028
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 982
  1. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  2. Peter Franek: Facka od ľudí.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  4. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  5. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  6. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  7. Peto Jurco: Bezpečnosť nad zlato
  8. Igor Borišek: Koniec sveta 2/4
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 392
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 936
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 562
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 188
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 191
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 659
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 681
  8. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 7 923
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hracie miestnosti boli zaplnené mladými šachistami.

Šach je hra názorov.


Ilustračné foto.

Siedma liga priniesla zaujímavé výsledky.


Hálova drevenica vo Važci po rekonštrukcii.

Do Hálovej drevenice nainštalovali novú etnografickú expozíciu.


Diaľnica pri Ružomberku.

Diaľničný úsek odľahčí mesto Ružomberok.


TASR a 1 ďalší
  1. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  2. Peter Franek: Facka od ľudí.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  4. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  5. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  6. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  7. Peto Jurco: Bezpečnosť nad zlato
  8. Igor Borišek: Koniec sveta 2/4
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 392
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 936
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 562
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 188
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 191
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 659
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 681
  8. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 7 923
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu