Streda, 16. august, 2017 | Meniny má Leonard
Pridajte si svoje mesto

Výstava približuje život v trinástich zatopených obciach

Vo vozárni pribylinského skanzenu sprístupnili unikátnu výstavu. Pri príležitosti 40. výročia od zatopenia ukázali verejnosti, ako vyzeral stredný Liptov predtým, ako ho zaliali vody Liptovskej Mary.

Najcennejšie architektonické pamiatky zo zátopového územia vodnej stavby Liptovská Mara sú prezentované v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, ktoré si čoskoro pripomenie okrúhle výročie od začiatku napĺňania svojho poslania. Na fotografii je zákutie v So(Zdroj: ARCHÍV LIPTOVSKÉHO MÚZEA)

Vo vozárni pribylinského skanzenu sprístupnili unikátnu výstavu. Pri príležitosti 40. výročia od zatopenia ukázali verejnosti, ako vyzeral stredný Liptov predtým, ako ho zaliali vody Liptovskej Mary.

PRIBYLINA. Kedysi tu pulzoval bežný vidiecky život. Ľudia sa starali o svoje polia, stavali si domy či zostávali v tých rodičovských, vychovávali deti, navštevovali školu, kostol.

Zlom nastal vtedy, keď obyvateľom trinástich dedín oznámili, že ich domovinu zaleje obrovská masa vody. Región trápili povodne, Váh sa vybrežoval z koryta a pustošil. Postaviť priehradu bolo vtedy najlepším možným riešením.

Výstavba vodného diela Liptovská Mara sa začala koncom roku 1964 a navždy zmenila tvár Liptova. Viac ako štyritisíc obyvateľov žijúcich v trinástich obciach muselo opustiť svoj domov.

Pohľadom sa poprechádzať po už neexistujúcich uliciach, nazrieť do kostolov, vidieť pôvodnú trasu železnice možno dnes aspoň vďaka fotografiám, ktoré sú vystavené vo vozárni Múzea liptovskej dediny v Pribyline.

Stredný Liptov 
v premenách času

„Obrazom a slovom chceme poskytnúť prierez kľúčovými udalosťami a miestami, spojenými s dianím v zátopovom území od najstarších čias až po budovanie priehrady. Nosnou časťou je pripomenutie života v celkom 13 obciach, zaniknutých v súvislosti s priehradou,“ povedala Viera Kunová, autorka výstavy Stredný Liptov v premenách času.

„Tematikou dosahov budovania priehrady na každodenný život v jej zátopovom území sa v Liptovskom múzeu zaoberáme v rámci dlhodobého projektu, výstava je jedným z jeho čiastkových výstupov,“ spresnila.

„Život sa zmenil, ten spred štyridsiatich rokov možno vystopovať už iba v spomienkach pamätníkov, v dobových prameňoch a na fotografiách,“ upozornila Kunová.

Výstava v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline chce preto priblížiť niektoré historické súvislosti, vplývajúce na život ľudí v obciach a mestečkách na brehoch Váhu v strednej časti Liptova.

Stavebná uzávera znemožnila rozvoj

„Po druhej svetovej vojne začali plány na spútanie dravej sily Váhu v jeho liptovskej časti toku nadobúdať konkrétnejšiu podobu,“ vysvetlila kurátorka.

Stavebná uzávera, vydaná v roku 1950 pre predpokladanú zátopovú oblasť, znemožnila akýkoľvek rozvoj kraja. Nebolo možné stavať novostavby ani robiť väčšie zásahy do už stojacich budov.

„Dôsledkom už čoskoro bola kríza v bytovej oblasti, problémy s nevyhovujúcim stavom škôl, množstvo neľahkých problémov bolo treba riešiť v neistote o budúcnosti,“ povedala.

Plány sa menili, staršie rozhodnutia o spôsobe presídlenia boli zrušené, celý projekt sa nanovo posudzoval.

„V roku 1964 bola stavba priehrady pojatá do definitívneho plánu na rok 1965 s tým, že prípravné práce sa začnú už v roku 1964. Do užívania bola odovzdaná v roku 1975,“ spresnila Viera Kunová.

Dvadsaťpäť 
ťažkých rokov

Obdobie priameho kontaktu obyvateľov so stavbou priehrady počas dvadsiatich piatich rokov dôkladne preverilo schopnosť Liptákov spájať sily pri riešení neľahkých problémov, do ktorých sa dostávali.

„Spoločne sa dožadovali odpovedí na základné otázky na všetkých stupňoch štátnych aj straníckych orgánov, vrátane tých ústredných. Nečakali so založenými rukami, navrhovali konštruktívne riešenia. V neľahkej skúške obstáli.“

Výstava bude v priestoroch pribylinského skanzenu do 31. augusta.


  1. Z Demänovky zmizla voda 411
  2. Beňadiková šliape ako švajčiarske hodinky 318
  3. Stopercentná je jedine Uhorská Ves 175
  4. Majster prehral, Važec deklasoval Pribylinu 172
  5. Eltek z Liptovského Hrádku neodchádza 66
  6. Derby ovládla Bešeňová 50
  7. Tatran deklasoval Zvolen historickým spôsobom 42
  8. V Kvačanoch sa rozhýbali celé rodiny 37
  9. Hrádočania remizovali, L. Štiavnica prehrala hladko 37
  10. Poruba nechala body v Staškove, béčko doma úradovalo 33

Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Z Demänovky zmizla voda

Prázdne koryto riečky Demänovky zaskočilo domácich aj turistov. Namiesto horskej vody vidia suché okruhliaky.

Beňadiková šliape ako švajčiarske hodinky

Po dvoch zápasoch sú na čele tímy, ktoré tam chceli byť.

Stopercentná je jedine Uhorská Ves

V najnižšej oblastnej súťaži sa zatiaľ hrala len skupina B.

Majster prehral, Važec deklasoval Pribylinu

Uplynulá nedeľa priniesla okrem návštevy kostola aj večerné futbalové zápasy prvej triedy.

Eltek z Liptovského Hrádku neodchádza

Elektrotechnický výrobca Eltek v Liptovského Hrádku pozastavil sťahovanie prevádzky.

Blízke regióny

Na hranici s Poľskom zhorel kamión. Vieme, čo viezol

Rušnú noc mali hornooravskí hasiči. Horiaci kamión naložený tovarom sa im zachrániť nepodarilo.

Prečo tečie Považím Váh a nie Orava?

Všimli ste si niekedy sútok Oravy a Váhu? Prečo sa Orava vlieva do nepatrného Váhu a nie Váh do rozľahlej Oravy? Obe rieky majú veľa podobného.

Foťte rýchlo. Najznámejšia drevenička Horehronia to má spočítané

Chamkova stodola, pravdepodobne najfotografovanejšia drevená stavba Horehronia, je podľa odborníka v značne narušenom stave.

V obchodnej zóne sa strhla hotová kanonáda. Čo na to okolie?

Juraj oslavoval svoje narodeniny a narodenie syna. Bolo to vidieť a počuť doďaleka. Niektorí ľudia ohňostroj obdivovali, iní nadávali.

Derby v Oravskom Veselom pritiahlo veľa fanúšikov

Všetko podstatné sa v ostro sledovanom zápase udialo v prvom polčase.

Všetky správy

Plavčan podpísal ďalšiu miliónovú zmluvu s IT firmou od Brhela

Smer vymyslel školský projekt za 45 miliónov eur. Časť peňazí v ňom podľa zistení SME a učiteľov premrhali. Plavčan je spokojný a pokračuje.

Ľudia nechodia na futbal kvôli majiteľovi. Nie je to správne, tvrdí trnavský kapitán

Keď sme vlani nakrúcali pozvánku na zápas, chodili okolo nás ľudia a kričali, čo robíme za somariny, hovorí Lukáš Greššák.

Tóth má prvé víťazstvo. Na rozhodnutie však ešte musí čakať

Neviem si predstaviť, ktorý odborník by ma na základe našich argumentov mohol považovať za vinného, hovorí Matej Tóth.

Kam vyraziť