Piatok, 20. október, 2017 | Meniny má Vendelín

Vo Fínsku bola najlepšia Slovenka Jana Gereková

Tromfom desaťčlennej slovenskej výpravy na Majstrovstvách sveta v biatlone vo fínskom Kontiolahti bola Jana Gereková. Tréner je s výsledkom Liptáčky spokojný.

KONTIOLAHTI, LIPTOVSKÁ PORÚBKA. Tridsaťročná rodáčka z Liptovskej Porúbky v aktuálnej sezóne Svetového pohára štyrikrát dosiahla umiestnenie v prvej desiatke. Dvakrát siahala až na pódiové miesta. Najprv v januári v nemeckom Oberhofe v pretekoch s hromadným štartom skončila piata. O dva týždne neskôr v talianskej Anterselve si v rýchlostných pretekoch vybojovala štvrté miesto.

Najlepšia Slovenka Jana Gereková obsadila vo fínskom Kontiolahti 14. miesto. Za víťazkou zaostala o 1:35,9 min, keď v troch zo štyroch streleckých položiek urobila po jednej chybe.

Slovenka vybielila všetky terče

Francúzska reprezentantka Marie Dorinová Habertová získala vo fínskom Kontiolahti zlaté double z majstrovstiev sveta v biatlone. Po sobotňajšom triumfe v šprinte pridala v nedeľu zlato aj v stíhacích pretekoch. Druhá skončila Nemka Laura Dahlmeierová. Bronzovú medailu si vybojovala Poľka Weronika Nowakowská-Ziemniaková.

J. Gereková vybiehala do stíhacích pretekov z 12. miesta po šprinte s odstupom 1:11 min za líderkou Marie Dorinovou Habertovou z Francúzska. Na prvej streľbe v ľahu vybielila Slovenska všetky terče, zatiaľ čo viaceré pretekárky štartujúce pred ňou viackrát zaváhali.

Gereková sa posunula z dvanástej na piatu priečku priebežného poradia. Pri druhej streľbe v ľahu Slovenke ušiel tretí výstrel a jeden trestný okruh ju odsunul na deviatu pozíciu. Po prvej streľbe v stoji musela Gereková opäť na jeden 150 m dlhý trestný okruh a znamenalo to priebežný pád na 16. pozíciu.

Ani na poslednej streľbe sa biatlonistka z Liptova nevyhla jednej chybičke a do záverečného úseku do cieľa vybiehala z 13. priečky. Napokon ju ešte predstihla Nemka Franziska Preussová a Slovenka skončila štrnásta.

Janka to zvládla relatívne dobre

„Sme spokojní so 14. miestom Janky. Vieme, že má aj na lepší výsledok. To vtedy, keď všetko úplne sadne. Ak by dnes dala na strelnici o jednu chybu menej, bola by do desiatky. Je to podobné celú sezónu,“ komentoval výsledok reprezentačný tréner žien SR Pavel Kobela.

K počasiu dodal, že nedeľa bola pokojnejšia, aj streľby boli lepšie. „Bolo takmer bezvetrie oproti sobote, Janka to zvládla relatívne dobre,“ dodal Kobela.

Víťazná Dorinová Habertová získala do zbierky ôsmu medailu z majstrovstiev sveta, ale dve zlaté z individuálnych pretekov má iba z posledných dvoch dní z Kontiolahti. Doteraz brala cenné kovy na MS len ako členka strieborných a bronzových francúzskych štafiet a miešaných štafiet. V šprinte však bola bronzová na ZOH 2010 vo Vancouvri, kde vtedy brala zlato Anastasia Kuzminová.

Líderskú pozíciu vo Svetovom pohári si päť pretekov pred koncom sezóny udržala Bieloruska Daria Domračevová, Jane Gerekovej patrí 17. priečka a v hodnotení stíhacích pretekov je najlepšia Slovenka dokonca trinásta. Najlepším ženám zostáva odbehnúť posledná stíhačka v rámci finále SP v ruskom Chanty-Mansijsku.

Majstrovstvá sveta v biatlone:

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Marie Dorinová Habertová (Fr.) ... 14. Jana Gereková... 43. Martina Chrapánová, 49. Terézia Poliaková (všetky SR)

Poradie vo Svetovom pohári (po 20 z 25 plánovaných pretekov): 1. Daria Domračevová (Biel.), ... 17. Janka Gereková, Paulína Fialková, 77. Terézia Poliaková, 87. Martina Chrapánová (všetky SR).

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (po 6 zo 7 plánovaných): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.)... 13. Jana Gereková (SR).