Dohodu o spolupráci na plazmové splyňovanie poslanci nepodporili

Mestskí poslanci sa zaoberali dokumentom o spolupráci, ktorý má zabezpečiť spracovanie tuhého komunálneho odpadu plazmovým splyňovaním.

Vďaka triediacím linkám, ktorých výstavba čoskoro začne, môže dôjsť k poklesu odpadu určeného na skládkovanie na  polovicu.Vďaka triediacím linkám, ktorých výstavba čoskoro začne, môže dôjsť k poklesu odpadu určeného na skládkovanie na polovicu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ: GABRIEL KUCHTA)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mestské zastupiteľstvo na poslednom stretnutí preberalo memorandum o spolupráci medzi mestom a spoločnosťou Ekoplazma. Tá predstavila zámer spracovávať komunálny odpad z Liptova pomocou plazmového reaktora.

Európska únia nariaďuje členským štátom postupne znižovať množstvo komunálneho odpadu, ktorý končí na skládkach. Zároveň nepovoľuje výstavbu nových skládok, v nevyhnutných prípadoch je možné rozšíriť už existujúce skládky. Štáty majú odpad likvidovať, napríklad vyrábať z neho energiu, alebo triediť, aby sa dal opätovne použiť. Od skládkovania sa postupne upúšťa.

Hľadajú skládku na štyri roky

Najväčším pôvodcom komunálneho odpadu v regióne je mesto Liptovský Mikuláš. Od 1. novembra už nebude môcť na doterajšiu skládku vo Veternej Porube vyviezť ani kilogram odpadu. Ročne ho tu uskladní vyše 11-tisíc ton.

Pálčivý problém chce zatiaľ riešiť tak, že prostredníctvom verejného obstarávania hľadá partnera. Ten by mal odpad ukladať na inú skládku počas najbližších štyroch rokov.

„V horizonte najbližších rokov však musíme vyriešiť dlhodobú stratégiu likvidácie komunálneho odpadu pre budúce generácie, ktoré budú s odpadom nakladať efektívnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie,“ vysvetlil primátor mesta Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský.

Zariadenie by malo byť v Podturni

Spoločnosť Ekoplazma predstavila svoj zámer, ktorý obhajuje najmä tým, že v budúcnosti môže vyriešiť problém s komunálnym odpadom v regióne. Technológia plazmového splyňovania je šetrná k životnému prostrediu, pretože neprodukuje toxické látky a zostáva len málo pevného materiálu. S realizáciou prevádzky by podľa odhadov mohli začať o štyri roky.

„Základom je plazmový oblúk, v ktorom sa plazmový plyn prechádzajúci horákom v elektrickom poli vysokej intenzity premieňa na plazmu s teplotou niekoľko tisíc stupňov Celzia. Pri takejto teplote sa rozpadnú toxické zlúčeniny,“ opísal Pavol Mišovie, ktorý zastupoval spoločnosť Ekoplazma.

Výsledným produktom je plyn s tretinovou výhrevnosťou zemného plynu a tuhý materiál, ktorý zostane. Dá sa využiť napríklad v železiarňach alebo stavebníctve.

Spoločnosť plánuje postaviť zariadenie v katastri obce Podtureň, obecné zastupiteľstvo nedávno schválilo doplnok k územnému plánu, ktorý to umožňuje.

Chcú mať jednoduchší prístup k informáciám

Spoločnosť požiadala mesto o podpísanie memoranda, teda dohody o spolupráci pri príprave, realizácii a prevádzkovaní zariadenia. „Memorandum potrebujeme na to, aby sme mohli s mestom nadviazať spoluprácu, a aby nám pružne poskytlo potrebné informácie,“ povedal Mišovie.

Na základe informácií o množstve ukladaného odpadu či zložení chcú žiadať Európsku úniu o peniaze na spracovanie prípravnej štúdie alebo analýzy realizovateľnosti. S podpísaným memorandom spoločnosť Ekoplazma môže získať aj lepšiu pozíciu pri žiadaní o eurofondy.

„Memorandum k ničomu nezaväzuje. Je vyjadrením dobrej vôle medzi partnermi o vzájomnom poskytovaní si potrebných informácií a o zámere podieľať sa na projekte v prípade, ak sa bude realizovať. Okrem toho mestu umožňuje kedykoľvek od neho bez sankcií odstúpiť,“ zdôraznil Slafkovský.

Primátor vysvetlil, že memorandum nebolo o výstavbe zariadenia, ale malo umožniť spoločnosti získať externé zdroje na časť nákladov potrebných na spracovanie dokumentov, teda analýz, posudkov či štúdií.

„Sú nevyhnutné na posúdenie celej situácie v uvažovanom území, na základe ktorých by nasledovalo rozhodnutie, či má zmysel zariadenie vybudovať alebo nie, a v akej podobe,“ dodal Slafkovský.

Z predložených údajov boli skôr zmätení

Podtureň a Liptovský Hrádok memorandum neschválili. „Nič ako memorandum sme nepodpisovali, na obec zatiaľ ani neprišla žiadna oficiálna žiadosť," povedal nám starosta Podturne Marián Vojtík.

Výhrady k dohode a celému projektu, tak ako ho Ekoplazma predložila na rokovanie, mali aj liptovskomikulášski mestskí poslanci. Návrh na podpísanie dohody o spolupráci nezískal dostatočnú podporu.

Súhlasilo s ním len desať z dvadsaťjeden prítomných poslancov, ďalší jedenásti sa zdržali hlasovania.

Upozornili na viacero nezrovnalostí a nejasností. Plazmové splyňovanie je technológia, ktorá sa aj vo svete používa veľmi málo, teda chýbajú skúsenosti s jej prevádzkou. Okrem toho pre fungovanie potrebuje veľké množstvo elektrickej energie, aby sa vôbec naštartovala. Ďalším problémom podľa poslancov je, že plazmový generátor potrebuje veľké množstvo odpadu a musí bežať nepretržite.

Nechcú odpad z iných regiónov

Nepáčilo sa im, že im chýbali základné informácie o projekte. Nepoznali množstvo odpadu, ktoré by sa malo spracovať plazmou, chýbala im aspoň predbežná ekonomická analýza a technické údaje. Museli vychádzať zo všeobecných faktov, že ročne potrebuje 50 až 100-tisíc ton odpadu.

Mesto Liptovský Mikuláš spolu s Liptovským Hrádkom a obcami ale vytvoria ročne okolo 24-tisíc ton odpadu.

Obávajú sa, že spoločnosť bude preto splyňovať aj odpad z iných regiónov. „Kadiaľ sa sem tie tony odpadu dostanú? Budú chodiť po našich cestách,“ povedal poslanec Pavol Bobák.

„Každá technológia má svoje veľkostné kategórie a štúdia, ktorú chceme urobiť, vyberie najvhodnejšiu technológiu, veľkosť reaktora a veľkosť územia, ktoré bude ochotné k splyňovaniu pristúpiť,“ zareagoval Mišovie na obavy poslancov.

Tvrdil, že existujú plazmové reaktory, ktoré dokážu spracovať aj 5-tisíc ton odpadu ročne.

Na ďalší rozpor poukázal aj opozičný poslanec Ján Blcháč.

„Ide o technológiu, ktorá potrebuje veľa komunálneho odpadu. Na druhej strane ale treba jeho množstvo znižovať a triediť tak, aby sme neprichádzali o suroviny a opätovne ich využívali. Sú to protichodné procesy, ktoré do seba vôbec nezapadajú,“ vysvetlil.

Súčasný systém funguje dobre

Primátora Liptovského Hrádku Branislava Trégera sme požiadali o vysvetlenie dôvodu, pre ktorý mesto nesúhlasí s plazmovým splyňovaním. Hrádocká samospráva a okolité obce by mali byť v projekte ďalším silným hráčom.

„Je to zbytočne drahá technológia, v regióne existuje dobre fungujúci systém nakladania s odpadom, aj keď mikulášska skládka čoskoro doslúži,“ povedal Tréger.

Zdôraznil, že v rámci Liptova by sa mal spracovávať len odpad, ktorý sa tu vyprodukuje. Samosprávy by sa mali spoločne snažiť z odpadu vytriediť čo najviac.

Stavajú sa veľké triediace linky

Liptovské samosprávy by mali ťahať za jeden koniec a spolupracovať aj so spoločnosťami, ktoré sa nakladaniu s odpadom dlhodobo venujú na profesionálnej úrovni. Jedna z nich napríklad čoskoro začne s výstavbou veľkoobjemovej triediacej linky.

Z komunálneho odpadu, ktorý by sa za iných okolností musel odviezť na smetisko, dokáže ešte vytriediť viac ako polovicu. Takto vytriedený odpad sa využíva ďalej ako tuhé alternatívne palivo.

„Objem odpadu v regióne by sa vďaka tomu znížil zo súčasných 24-tisíc ton na 11 až 12-tisíc, teda toľko, koľko sa môže v súčasnosti ukladať na hrádockú skládku,“ dodal.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 057
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 851
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 604
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 324
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 137
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Víťazné družstvo 6. ligy okresu RK - Lipt. Revúce A.

Týždeň pred Veľkou nocou sa odohralo posledné kolo krajských a okresných súťaží v stolnom tenise.


a 1 ďalší

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu