Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Ochrankár Alexandra Dubčeka výstup na Kriváň podcenil

Kriváň je tatranský vrchol, ktorý má pri pohľade z Liptova charakteristický tvar. Meria 2494 metrov a je symbolom Slovenska. Pre jeden z najkrajších výhľadov je najnavštevovanejším štítom.

Alexander Dubček. Na Kriváň plánoval vystúpiť v auguste 1968, nakoniec naň vyšiel až v roku 1990. Na fotografii vľavo Peter Ferko.(Zdroj: (achív mjk))

Od Jamského plesa naň vedie modro značkovaný chodník a z Troch studničiek zelený. História prvých výstupov na Kriváň siaha hlboko do minulosti. Prvý ho spoznávali pastieri z podtatranských obcí, ale aj pltníci, ktorí splavovali drevo spod Kriváňa po Belej a Váhu až na Dolnú zem.

Ivan Bubelíny je bývalý pracovník Československého zväzu telesnej výchovy. Na Kriváň vystúpil asi dvadsaťkrát, pomáhal aj s prípravou národných výstupov. Spoločne s Jánom Kamienom a Petrom Ferkom históriu výstupov aj spracovali.

Na kriváňskych svahoch ťažili zlato

Najväčšiu zásluhu na sprístupnení Kriváňa majú podľa I. Bubelínyho baníci. „Tí vybudovali chodníky a vozové cesty až na vrchol. Na kriváňskych svahoch okrem zlata ťažili antimón aj cín. Prvý výstup na vrchol súvisel tiež s návštevou baní. Spišskonovoveský evanjelický kňaz, banský podnikateľ Jonas Andrej Czirbes, vystúpil na vrchol 4. augusta 1773. Druhý výstup uskutočnil 17. júla 1788 Karol Brixen, kartograf. V tomto období preskúmali kriváňsku oblasť viacerí zahraniční vedci a v roku 1840 na Kriváň vystúpil aj saský kráľ Friedrich August II,“ povedal I. Bubelíny.

V období sociálnej neistoty a národného útlaku bol Kriváň v predstavách Slovákov symbolom slobody. Stal sa miestom schôdzok mnohých slovenských a národných buditeľov. „História národných výletov, vychádzok či národných pútí je spojená so štúrovcami. Keď Ľudovít Štúr v 1841 navštívil Liptov, spolu s G. F. Belopotockým, Jozefom Miloslavom Hurbanom, básnikom Samom Bohdanom Hroboňom a ďalšími národovcami vystúpili na vrchol. Spojili ho aj s prípravou prvého slovenského časopisu Národnie novini,“ dodal I. Bubelíny.

Druhú národnú vychádzku uskutočnili slovenskí vlastenci po zasadnutí Tatrína v Liptovskom Svätom Mikuláši 29. augusta 1844. Zúčastnili sa jej aj ženy. Na vtedajšie pomery boli ich výstupy na Kriváň úctyhodným a zriedkavým výkonom.

Nocovali pri štyroch vatrách

Neskôr takmer štvrťstoročnú prestávku výstupov pretrhla Živena, ktorá po martinských slávnostiach usporiadala 23. augusta 1884 národný výlet na Kriváň so 67 účastníkmi, z ktorých 35 vystúpilo až na vrchol.

Turisti nocovali pri štyroch vatrách na Podkrivánskej poľane, kde vystúpil aj Svätomikulášsky spevokol Tatran. Správu o tom zachoval účastník výstupu, slovenský národopisec Pavol Socháň.

Po revolučných rokoch a prenasledovaní národovcov tradíciu výstupov na Kriváň oživil v roku pamätného Martinského memoranda v septembri 1861 Š. M. Daxner a Živena. V roku 1903 viedol výstup na Kriváň Kornel Stodola a v roku 1907 sa na ňom zúčastnil už staručký Andrej Kmeť.

„V roku 1912 viedol výstup na Kriváň Miloš Janoška so svojím bratom Jurajom. Vtedy na vrchol vystúpilo viac ako šesťdesiat ľudí z celého Slovenska a ďalších takmer sto na čele s ev. biskupom Jurajom Janoškom starším zostalo pod štítom. Uskutočnila sa tam hlavná časť slávnostného programu,“ doplnil bývalý organizátor.

Vystúpili na Rysy aj na Kriváň

Tradícia spoločných výstupov na Kriváň pokračovala aj počas Československej republiky. Prvý spoločný povojnový výlet 7. a 8. septembra 1919 pripravili členovia Tatranského spolku turistického (TST) založeného v Liptovskom Svätom Mikuláši. Pod vedením Miloša Janošku vystúpilo na Rysy a Kriváň asi sto výletníkov. Po zlúčení TST do Klubu československých turistov (KČT) v roku 1921 pokračovali okrem výstupov na Kriváň aj výstupy na Gerlach, Končistú či Rysy. Tie však mali skôr turistický ako národný charakter.

Opäť ho nadobudli až počas slovenského štátu zásluhou Ústredia klubu slovenských turistov a lyžiarov. „Po druhej svetovej vojne nastala desaťročná prestávka. Tradičné spoločné výstupy obnovil vtedajší Mestský národný výbor Vysoké Tatry 18. septembra 1955 v rámci Dní Tatier. Od roku 1958 účastníci dostávajú aj výstupové odznaky,“ konštatoval I. Bubelíny.
Jedným z dlhoročných liptovských organizátorov výstupov bol bývalý predseda okresného zväzu turistiky Július Stankoviansky. „Bol to otec bývalého mikulášskeho primátora Vladimíra Stankovianskeho, ktorý tiež na Kriváň často chodil. J. Stankoviansky dokonca v roku 1956 pripravoval druhý celoštátny turistický zraz na Podbanskom. Prišlo naň až sedemtisíc turistov. Posledný deň bol na programe aj výstup na Kriváň, na ktorý vtedy vystúpilo viac ako dvetisíc milovníkov Tatier. Medzi nimi Poliaci, Nemci, Rumuni, Bulhari a Francúzi,“ doplnil I. Bubelíny.

Z tradičného podujatia národné

V šesťdesiatych rokoch zaradili výstup do programu kultúrnych slávností. Usporiadali ho okresné národné výbory v Poprade a v Liptovskom Mikuláši. Prvý sa uskutočnil 27. augusta 1967 a zúčastnilo sa ho asi sedemsto turistov.

„Keďže povojnové výstupy mali vynikajúcu úroveň, usporiadatelia sa rozhodli požiadať vtedajšiu Slovenskú národnú radu a Povereníctvo pre kultúru a informácie, aby tradičnému podujatiu priznali národný charakter,“ vysvetlil I. Bubelíny.
V Od roku 1968 bol výstup na Kriváň opäť národný zásluhou nadšencov zo Starého Smokovca, Popradu, Liptovského Mikuláša a Matice slovenskej. Pre vpád spojeneckých vojsk na naše územie sa však nekonal. Uskutočnil sa v náhradnom termíne v septembri ako prvý obnovený národný výstup. Zúčastnilo sa ho 1500 osôb. Od roku 1968 sa národné výstupy na Kriváň konali každoročne.

V roku 1981 pri 140. výročí výstupu Ľudovíta Štúra na Kriváň prevzal iniciatívu pri organizácii národných výstupov Výbor zväzu turistiky OV ČSZTV v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s Kultúrnym strediskom Vysoké Tatry a Maticou slovenskou. Každoročný vyše dvojtisícový záujem o výstup bol rozdelený na dva dni.

Skalnatý turistický chodník zamrzol

Ivan Bubelíny v tom čase vystúpil na Kriváň prvýkrát. „Keď sme začínali ešte v kempe, bolo celkom príjemné počasie. No pokým sme sa dostali nad pásmo lesa, začal padať mokrý sneh. Skalnatý chodník zamrzol, takže sme po ňom nemohli kráčať. Dostali sme sa len na spojnicu modrého a zeleného chodníka. Rozdávali sme tam aj výstupové odznaky a výstup sme tam aj ukončili. Napriek tomu, že to bolo veľmi riskantné, niektorí odvážlivci vystúpili aj na vrchol,“ zaspomínal organizátor.

Peter Ferko pôsobil od roku 1976 ako vedúci táboriska pri chate kapitána Rašu. Budoval celý tábor a staral sa o účastníkov. V roku 1982 sa už ako predseda Klubu slovenských turistov Liptova venoval príprave národného výstupu na Kriváň naplno. Z najzaujímavejších ľudí, ktorý na Kriváň podľa jeho slov vystúpili, patril Alexander Dubček. Pôvodne ho plánoval zdolať v auguste 1968. Pre inváziu sovietskych vojsk sa mu to však nepodarilo.

„Po roku 1989 sme ho na výstup pozývali niekoľkokrát. Nakoniec naň vyšiel až po 32 rokoch v roku 1990 asi dva týždne po národnom výstupe. Zvolili sme ľahšiu cestu, išli sme s ním z Jamských plies. Ochrankár, ktorý predsedu národného zhromaždenia na Kriváň sprevádzal, v horách pravdepodobne nikdy nebol. Dubčekovu prípravu na výstup veľmi podcenil. Išiel bez jedla i bez vody, dokonca nebol ani dobre oblečený. Počas sedemhodinovej túry sme sa s ním delili o naše zásoby. Približne pri spojnici chodníkov bol už vyčerpaný. Požičali sme mu teplé oblečenie, počkali, kým sa trošku zotaví. Potom padlo rozhodnutie, že sa na vrchol nepôjde. Dubček nakoniec povedal:„Chlapi, keď som už tu, nejako to predsa zvládnem." Keď na Kriváň vystúpil, bol veľmi spokojný,“ zaspomínal Peter Ferko.

Pre počasie výstupy nedokončili

Asi štyri až päťkrát organizátori výstupy obmedzili. „Odznaky sme rozdávali v Daxnerovom sedle. Jedenkrát sme dokonca výstup ukončili tiež na spojnici chodníkoch. Pre hmlu a dážď nám horská služba neodporúčala vo výstupe pokračovať,“ doplnil bývalý predseda KSLT.

V záujme ochrany prírody organizátori ustúpili od masových výstupov na Kriváň. „V rokoch 1990 – 1994 sme podujatím Kriváň Slovákom – Slováci Kriváňu ľudom ponúkli možnosť vystúpiť na ďalšie štíty Západných Tatier na Baranec, Bystrú či Jakubinú. Zvýšený záujem verejnosti nás neskôr motivoval, aby sme v rokoch 1999-2003 pripravili národný výstup počas troch dní. Prvý deň výstupu bol v réžii Klubu slovenských turistov, druhý v réžii Matice slovenskej a tretí v réžii mesta Vysoké Tatry ,“ doplnil P. Ferko.

Častým hosťom na Kriváni bol predseda Matice slovenskej Jozef Markuš. V roku 1999 vystúpil na Kriváň aj vtedajší prezident Rudolf Schuster.

Jednotlivé ročníky výstupov sa symbolicky viažu k výročiu či významnej udalosti v našich dejinách alebo jubileu niektorého zo slovenských národovcov. Minulý rok si výstupom pripomenuli 170. výročie vychádzky Ľudovíta Štúra a jeho družiny na tatranský štít. Budúcoročný venujú organizátori 150. výročiu existencie Matice slovenskej.

Počet prekročil maximálnu hranicu

Tohtoročný národný výstup bol venovaný stému výročiu púte národovcov na Kriváň pod vedením Janoškovcov. Ján Kamien, súčasný predseda Klubu slovenských turistov Liptova a dlhoročný organizátor povedal, že záujem turistov zo všetkých kútov Slovenska opäť výrazne prekročil maximálnu hranicu päťsto účastníkov.

„Výstup sa nám veľmi vydaril. Počasie nám žičilo, nebolo príliš horúco a pofukoval iba mierny vietor. Účastníci, ktorí si neprivstali a dorazili na vrchol až okolo obeda, nemali ideálny výhľad na krajinu, lebo sa ponoril do oblakov,“ povedal.
Dlhoročné skúsenosti organizátorom potvrdili aj správnosť rozhodnutia zredukovať výstupové dni do jediného. „Hoci sme niekedy rozdávali výstupové lístky aj na piatok či nedeľu, väčšina turistov ich využila práve v sobotu. Dodal J. Kamien.


Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Keď Sovieti okupovali Liptovský Mikuláš

Fotografie z obsadzovania československých miest vojskami Varšavskej zmluvy obleteli celý svet. Tanky a vojenská technika 21. augusta 1968 zaplavila pred takmer polstoročím aj Liptovský Mikuláš.

Žiarsky duatlon spojil dediny so sedlom

Uplynulú sobotu sa uskutočnil tradičný a populárny Vysokohorský duatlon o cenu Žiarskej chaty. 22. kapitola priniesla zmenu štartu, ale aj vyrovnané výkony na prvých priečkach.

Všetkých šesť bodov ostalo na Liptove

Tretie kolo prinieslo Hrádočanom aj Štiavničanom výhru a dôležité body do tabuľky.

Kde sa dá dobre a zadarmo okúpať - Bobrovec

Množstvo ľudí navštevuje akvaparky a miesta, kde je potrebné platiť, no v Liptove je niekoľko zaujímavých destinácii, kde okrem cesty nestratíte ani cent.

Kde sa dá dobre a zadarmo okúpať - Liptovský Ján

Množstvo ľudí navštevuje akvaparky a miesta, kde je potrebné platiť, no v Liptove je niekoľko zaujímavých destinácii, kde okrem cesty nestratíte ani cent.

Blízke regióny

Kotlebovu jazdu vyprevadili z Bystrice transparentmi ( +FOTO a VIDEO)

Súčasne vyzvali občanov Slovenska, aby neignorovali vzniknutú situáciu a pri najbližšej príležitosti ukázali neonacistickej strane Mariána Kotlebu, že nie je hlasom slušných ľudí, ktorých predkovia položili životy v boji za demokraciu.

Stal sa nohami svojho syna

Vojtech Benko: Keď sme s Lukim spolu, nepoznáme bariéry.

Medveď sa túla nad Vrútkami a Martinom

Medveďovi najskôr zachutila vyhodená šunka, potom maškrtil pri úľoch Jána Tabačeka. Trojročná šelma šarapatila v podhorských častiach Martina a Vrútok.

Mestskí poslanci schválili budúcu kúpu bytového domu Predné Halny 10

Jedna z najviac neslávne známych stavieb v Brezne by sa už čoskoro mohla stať minulosťou. Významný krok k tomu minulý týždeň urobilo svojím rozhodnutím breznianske mestské zastupiteľstvo.

Foťte rýchlo. Najznámejšia drevenička Horehronia to má spočítané

Chamkova stodola, pravdepodobne najfotografovanejšia drevená stavba Horehronia, je podľa odborníka v značne narušenom stave.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť