Streda, 22. november, 2017 | Meniny má Cecília
Pridajte si svoje mesto

Prejazd štvorprúdovkou bude čoskoro plynulejší

Mnohí Mikulášania sa sťažujú na preťaženú štvorprúdovú cestu, ktorá sa ťahá celým mestom. Problémom je, podľa nich, nová svetelná križovatka pri nákupnom centre.

Semafory na križovatke obchodného centra a Rachmaninovom námestí budú v prevádzke v rovnakom čase.(Zdroj: AUTORKA)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na úseku približne 1100 metrov brzdí dopravu až 5 svetelných križovatiek. Svetelnú križovatku pred nákupným centrom považujú vodiči za zbytočnú. Pod nepríjemné čakanie sa však, podľa mesta, podpisuje aj všeobecné zvýšenie hustoty dopravy v krajine.

„Do určitej miery k tomu prispelo aj zriadenie nového obchodného centra. Prestavba križovatky na križovatku so svetelnou signalizáciou bola preto nevyhnutnosťou. Úrovňová križovatka by bez nej nebola schopná previesť všetku dopravu a súčasne umožniť bezkolízne výjazdy vozidiel z parkoviska obchodného centra. Problematické by bolo aj prechádzanie chodcov cez križovatku, samozrejme, pri rešpektovaní pravidiel cestnej premávky, čo zrejme je pre niektorých vodičov ten hlavný problém,“ informoval Miroslav Tuli, vedúci odboru dopravy a komunálnych služieb na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.

Križovatky čoskoro zosúladia

V dopravnej špičke čaká na zelenú množstvo automobilov, často v niekoľko desaťmetrových kolónach. Sťažujú sa, že semafory na križovatke pri nákupnom centre sú v prevádzke, aj keď sú všetky obchody zatvorené, čo zbytočne brzdí dopravu.

Investorom prestavby križovatky je blízke obchodné centrum. Mestu mal investor odovzdať svetelnú križovatku a chodníky.

Križovatku s dopravnými značkami vlastní štát a spravuje ju Slovenská správa ciest. Zatiaľ ale nedošlo k odovzdaniu signalizácie mestu, a tak nemôžu zasiahnuť do programu radiča a prispôsobiť ho potrebám vodičov.

Na základe obhliadky priamo na mieste však mesto súhlasilo s pripomienkami ľudí. „Koordináciu je možné ešte doladiť a zvýšiť plynulosť premávky na ceste v oboch smeroch,“ priznal Tuli.

Odborná firma v minulom týždni prepracovala svetelné plány na križovatke Rachmaninovo námestie, čím by malo dôjsť k zlepšeniu plynulosti premávky.

„Ostáva ešte upraviť časy zapínania a vypínania na križovatke obchodného centra, ktoré budú totožné s križovatkou Rachmaninovo námestie. Zjednodušene povedané, semafory na obidvoch križovatkách budú v prevádzke v rovnakom čase,“ vysvetlil Tuli.

V zimnom období bude svetelná signalizácia fungovať do 19. a v lete do 21. hodiny. S úpravami rátajú aj počas víkendov. K zmene by malo dôjsť v blízkej dobe.

Na kruhový objazd nie je dosť miesta

Vodiči tvrdia, že situáciu na štvorprúdovej ceste môže vyriešiť výstavba kruhového objazdu. Technické možnosti územia však takéto riešenie vylučujú.

„Z priestorových dôvodov sa okružná križovatka s parametrami križovatky pri hoteli Jánošík nedá vybudovať bez toho, aby sa nemuseli zbúrať priľahlé stavby. Pokiaľ by išlo len o malú okružnú križovatku bez využitia spojovacích vetiev, jej kapacita by bola nedostatočná,“ vysvetlil Tuli.

Súčasná záťaž cesty už dvojnásobne prevyšuje kapacitu malej okružnej križovatky. Ďalším dôvodom, pre ktorý nie je možné postaviť veľký kruhový objazd je, podľa Tuliho, aj malá vzdialenosť križovatiek pri obchodnom centre a Rachmainovom námestí. Jedinou prístupnou možnosťou, ako odľahčiť vodičom jazdu je teda zosúladenie času ich prevádzky.

Pomedzi bytovky už autá neprejdú

Veľa vodičov v snahe vyhnúť sa križovatke pri nákupnom centre si zjednodušuje príjazd na parkovisko cestou poza bytovku na Ulici 1. mája. Prechádzajú po priechode pre chodcov alebo dokonca cez obrubníky, ktoré sú už poškodené.

Problém by mohla vyriešiť dopravná značka neprejazdnosti alebo značka označujúca slepú cestu.

„Týmto sa mesto bude zaoberať a v jarných mesiacoch prijme opatrenia na zamedzenie prejazdu mimo vjazdu na parkovisko z Ulice 1. mája alebo Ulice Čs. brigády.

Obchvat mesta tak skoro nezrealizujú

Svetelná križovatka pri novom nákupnom centre by mala kapacitne vyhovovať až do roku 2023. Malý kruhový objazd so spojovacími vetvami, ktorý by sa ale z priestorových dôvodov nedal postaviť, by stačil bezproblémovo usmerňovať dopravu najviac do roku 2012 až 2015.

„Dovtedy sa však nepredpokladá, že bude zrealizovaná prekládka železničnej trate a vybudovaný južný obchvat mesta, ktorý by mohol presmerovaním tranzitnej dopravy mimo mesta znížiť intenzitu dopravy v križovatke pri obchodnom centre. Vzhľadom na všetky skutočnosti je najvhodnejším riešením križovatka so svetelnou signalizáciou,“ dodal Tuli.


  1. Na stanici hrá z rozhlasu óda na pálenku alebo erotická pieseň 316
  2. Pre skládku dostalo mesto ďalšiu pokutu 174
  3. Šikovný trh oslavuje päť rokov fungovania 84
  4. Liptov je srdcom slovenského skialpinizmu 73
  5. Schátrané domy v Palúdzke zvalili, nahradia ich obchody 56
  6. Erik Baláž získal prestížnu cenu Foto 50
  7. Čo ukrýva jaskyňa, uvidia aj nevidiaci 49
  8. Pantomimické Vianoce sa začnú pokusom o rekord, môžete sa pridať 40
  9. Kamzíky si v náročných podmienkach poradia Foto 30
  10. V meste pribudne nový vianočný strom 25

Riešime za Vás

Šetrenie vody
Liptovský Mikuláš

Šetrenie vody

V riešení
Policajná hliadka hrala v službe futbal.
Liptovský Mikuláš

Policajná hliadka hrala v službe futbal

Vyriešené
Pridaj svoj podnet

Najčítanejšie správy

Mikuláš

Na stanici hrá z rozhlasu óda na pálenku alebo erotická pieseň

Pri čakaní na vlak si možno cestujúci na stanici ani neuvedomia, že každé hlásenie predchádza zvučka, ktorá vôbec nie je náhodná.

Pre skládku dostalo mesto ďalšiu pokutu

Problémy so zatvorenou skládkou odpadu vyústili do ďalšej pokuty. Verejnoprospešné služby ju zaplatia.

Šikovný trh oslavuje päť rokov fungovania

Hlavným dôvodom vzniku kreatívneho podujatia bolo ukázať šikovnosť a tvorivosť ľudí z regiónu Liptova, ale aj podporiť fungovanie lokálnej produkcie a tvorbu miestnych značiek.

Liptov je srdcom slovenského skialpinizmu

Kedysi tento šport robilo pár nadšencov no posledné zimy vyrážajú do okolitých hôr stovky skialpinistov. Liptov je bohatý aj na skvelých pretekárov a niekoľko ťažkých a krásnych pretekov.

Schátrané domy v Palúdzke zvalili, nahradia ich obchody

Posledné chátrajúce domy v Palúdzke už zvalili, na ich mieste vyrastie nové nákupné centrum.

Blízke regióny

Pozrite, čo všetko sa zmení v trstenskej pôrodnici

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Hornooravskej nemocnice prejde rozsiahlou rekonštrukciou. Z eurofondov získalo zariadenie až 3,7 milióna eur.

D1 pri Žiline definitívne skončí v poli

Hoci si diaľničiari vybrali zhotoviteľa privádzača do Žiliny ešte pred štyrmi mesiacmi, dodnes nie je zmluva so stavebnou spoločnosťou podpísaná.

Takto sa čoskoro rozšíri martinské Campo di Martin

Do areálu nákupného strediska v martinských Košútoch pribudne nový objekt. Robotníci tam čoskoro postavia ďalšie centrum s desiatimi prevádzkami pre obchod a služby.

Bude kde míňať peniaze

Do areálu nákupného strediska Campo di Martin v Košútoch pribudne nový objekt. Stavia sa tam ďalšie centrum s desiatimi prevádzkami pre obchod a služby.

Narazil do stĺpu, policajti mu namerali 2,13 promile

Nočná jazda Volkswagenu Chlebnicami sa skončila predčasne. Muž so ženou utrpeli zranenia.

Všetky správy

Čo sa deje v Smere? Fico drží Kaliňáka aj za cenu, že stranu pochová

Premiér umlčal hlasy, ktoré volali po personálnych zmenách v jeho strane.

Záhadný rádioaktívny mrak prišiel z Uralu. Potvrdili to už aj Rusi

Úroveň rádioaktívneho znečistenia izotopom Ru-106 presiahla normu až tisícnásobne.

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

Súd pustil Ruska na slobodu, dostane elektronický náramok

Pavol Rusko už nie je v útekovej väzbe, ale zostane pod probačným dohľadom.

So psom sa dožijete vyššieho veku. Veda naznačuje, ktorú rasu si vybrať

Domáci miláčik môže motivovať ľudí, aby sa viac pohybovali a žili zdravšie.

Kam vyraziť